Aleluja

Dočítala som to. Ou jé, aleluja, yes!

Už sa vám niekedy stalo, že vám odpadla ruka, lebo ste celý deň nepohli ani prstom ??
  1. Užite si 5. časť In Hand, je asi najhoršia zo všetkých, ale čo už… Mimochodom, dole máte vysvetlivky aj na 4. časť, pretože som bola minule lenivá a nenapísala som ani čiarku.
  2. Dočítala som Petersona. Som zo seba nadšená. Heroický výkon. Nemyslím, že som ho čítala dlhšie ako rok, ale veľa asi nechýbalo ?. Kým sa k nemu ale dostanem, najprv pár slov k trápnemu čínskemu hov… ehm… seriálu.

Boss and me

Příběh o milé mladé dívce jménem Süe Šan Šan, která pracuje ve velkém konglomerátu. Nicméně, jednou z jejích slabostí je slabost pro jídlo. Miluje jídlo a poté, co to její šéf Feng Tcheng zjistí, rozhodne se, že ji vykrmí. Süe Šan Šan má totiž stejnou krevní skupinu, jako jeho sestra a proto z ní chce Feng Tcheng udělat krevního dárce. Tato komedie je o tom, jak se jí podaří, aby jeho srdce roztálo díky její ohromné chuti k jídlu a jejím roztomilým šarmem.

Nebolo to zlé. Bolo to nijaké a to je ešte horšie… Myslím, že som nedopozerala ani prvú tretinu. Popravde by som mala držať jazyk za zubami a nehodnotiť to vôbec, ale zase by bola škoda, ak by som o tomto skvoste pár slovíčok neutrúsila. Bola to zbierka klišé. Chudobná dievka z ľudu, bohatý pánko, vraj pekný, mne tak teda nepripadal, ale ok. Ona sa správala ako desaťročné decko (viď obrázok vyššie), on sa správal ako kocka ľadu. On s ňou zaobchádzal ako s handrou na podlahu (a prečo by aj nie, keď boli tie postavy tak neskutočne ploché?), ona tú podlahu s radosťou vytierala. Postupne samozrejme na hodnotovom rebríčku stúpala, ale myslím, že sa nikdy nedostane viac ako na úroveň metly.

Proste to bolo o ničom. Tisíckrát ohraná téma, ktorú nezachránila ani tá pseudooriginálna myšlienka toho, že sa budú stále napchávať. Želám im dobrú chuť, ale mne stačilo. Zapínala som si to zo zúfalstva, vypínala s ešte väčším zúfalstvom. Ale sto ľudí, sto chutí. Takže ak na to máte náladu, titulky sú (aspoň myslím) na titulky.com.

Jordan B. Peterson: 12 pravidel pro život 

Ktoré najhodnotnejšie poznatky by mal každý vedieť? Uznávaný klinický psychológ Jordan Peterson významne ovplyvnil súčasné chápanie osobnosti. Vďaka svojim prednáškam o Biblii, ľúbostných vzťahoch, či mytológii, ktoré oslovili desiatky miliónov ľudí, ho možno zaradiť medzi najpopulárnejších mysliteľov na svete. V dobe nevídaných zmien a polarizujúcej politiky našiel jeho priamy a osviežujúci odkaz o dôležitosti osobnej zodpovednosti a starovekej múdrosti odozvu na celom svete. V tejto knihe ponúka dvanásť dômyselných a praktických princípov pre zmysluplný život, ktoré nás nabádajú, aby sme si upratali vo vlastnom dome skôr, než začneme kritizovať iných, alebo aby sme sa porovnávali so svojím včerajším ja, nie s dnešným ja niekoho iného.

Ukazuje nám, že sa nemáme snažiť dosiahnuť šťastie. Namiesto toho musíme hľadať zmysel nielen pre zmysel samotný, ale aby sme sa bránili proti utrpeniu, ktoré je neoddeliteľnou súčasťou nášho života. Peterson vychádza z jasných príkladov zo svojej klinickej praxe i osobného života, z prvotriednych poznatkov psychológie a filozofie a ponaučení plynúcich z najstarších mýtov a príbehov ľudstva. Čitateľa tak pozýva na neopakovateľnú intelektuálnu cestu. 12 pravidiel pre život je pútavá, inšpiratívna kniha, ktorá ponúka liek na chaos v našich životoch: nesmrteľné pravdy aplikované na naše súčasné problémy.

Nuž… Začnime pekne poporiadku.

Pár slov k prekladu

Prečítajte si prvú vetu z vyššie uvedenej anotácie a potom ju porovnajte s prvou vetou anotácie z českého prekladu: Co by měl znát každý člověk v moderním světě?

Takže asi tak. Prvú tretinu som s tou ťažkopádnosťou bojovala. Potkýnala som sa o každé piate slovíčko, každú druhú formuláciu. A potom bum! Zrazu to šlo samo, dokonca som si ten štýl užívala. Teraz neviem, či mi totálne preplo, zmenil sa preklad, alebo si na ten mišmaš môj mozog jednoducho zvykol. V každom prípade, ak vás odradil štýl, akým je napísaná anotácia, ale knihu si chcete prečítať, odporúčam českú verziu.

Poznámka: Áno, naozaj je problém v preklade. Nie, nie je problém v tom, že by mal autor divný štýl. Ak neveríte, pusťte si hocijakú Petersonovu prednášku na youtube. Za prvé zistíte, že sa počúva veľmi, veľmi dobre a zrozumiteľne, za druhé sa niečo naučíte.

Viac než pár slov ku knihe

Obsahovo rovnako kvalitná kniha, ako už spomínané Petersonove prednášky. Je napísaná pomerne jednoducho (vzhľadom na svojej posolstvo) a napriek tomu je preplnená myšlienkami.
S tými myšlienkami nemusíte vždy súhlasiť, ba je lepšie, ak o nich pochybujete. Staré známe dubito ergo cogito, cogito ergo sum (pochybujem, teda myslím, myslím, teda som). Vlastne o tomto píše aj sám autor:

„Napriek tomu, že nás spájali podobné záujmy, nie vždy sme sa zhodli
na „odpovediach“ (vďakabohu), no skoro vždy sme sa zhodli na otázkach.“

Z 12 pravidiel viac menej súhlasím s nejakými deviatimi, s dvoma stále zvádzam vnútorný boj
a jedno odmietam. Ale aj tak, suma sumárum, mi kniha dala deväť skvelých pravidiel, deväť skvelých myšlienok, ako ďalej.

Celá kniha sa dá brať ako protest proti nihilizmu, ktorý Peterson považuje za najhoršie zlo a svoj názor podkladá množstvo príkladov. Tie čerpá zo svojej skúsenosti psychológa, z okolia a aj
z vlastnej rodiny. Niekomu to vraj prišlo povýšenecké, ja som ale nikdy nemala pocit, že by mal potrebu vychvaľovať sa. Aj keby čitateľ ten dojem mal (čo podľa mňa poukazuje skôr na problém na jeho strane, ale budiž), tak kniha stojí za prečítanie kvôli informáciám zo sveta náboženstva, literatúry, či histórie.

Keď sme už pri tom náboženstve, klobúk dole. Celé sa to točí okolo Biblie, ale ANI RAZ som nemala pocit, že to je brané z osobnej roviny: „Som kresťan, a tak blablabla… ”. To totiž nie je niečo, čo by som potrebovala vidieť v tomto type knihy. Vlastne som nikdy nedokázala vydolovať, či je sám veriaci alebo nie. Myslím, že Bibliu využíval natoľko preto, že ju všetci poznajú. Ak by sme neboli v západnom kresťanskom svete, ale ďalej na východe, tak by možno použil Korán. Nič viac, nič menej.

Čo mi chýbalo?

Že Peterson nesedel vedľa mňa, aby som doňho mohla zapárať, klásť mu divné otázky
a diskutovať s ním.

Čo sa mi nepáčilo?

Záverečné keci. Celú knihu sa mu darilo balancovať na hrane nezaujatosti, ktorá ale nepôsobí chladne. Taký ten akurátny odstup na to, aby presvedčivo predal svoj názor, ale nepôsobilo to ani namyslene, ani podlízavo. A potom sa zrazu v epilógu zmení na roztrasené želé mravoučnosti a klišéovitých (áno, toto slovo je naozaj spisovné) rečí. Nebyť toho, že to je populárne vedecká literatúra, tak odchádzam znechutená. Respektíve inak. Aj tak som odchádzala znechutená, ale po pár hodinách ma to prešlo.

Na človeka, ktorý si na psychológiu dáva asi rovnaký pozor, ako mačka na psa a radšej sa jej zďaleka vyhýba, musím povedať, že to bola skvelá kniha. Ak chcete skutočné motivačné čtivo, zabudnite na všetkých instagramových kreténov a knihy o osobnom rozvoji, ktoré človeku omieľajú miliónkrát opakované nepravdy a možno aj pravdy, ktoré však zovšedneli natoľko, že ich už ani nevnímame. Prečítajte si toto. Nechajte sa touto knihou vytočiť do nepríčetnosti, keď bude príliš priamočiara a na telo. Aspoň viete, že na nej niečo je ?.

Vybrané citáty:

definícia zla: „Iba človek spôsobí utrpenie kvôli utrpeniu.“

„Byť obeťou násilníka nie je cnosť, ani keď sme tým tyranom my sami.“

„Koho zaujíma, či ste premiér Kanady, ak nie ste prezidentom Spojených štátov?“

„Samotný zmysel vyžaduje rozdiel medzi lepším a horším.“

„Šťastná cesta môže byť lepšia ako úspešne doraziť do cieľa…“

„Hodnota človeka závisí od toho, koľko pravdy dokáže tolerovať.“

„Nemôžete opraviť auto sekerou, ale môžete ňou sťať strom.“

„Ste nažive. Ste subjektívni.“

„Nie všetky interpretácie majú rovnakú hodnotu.“

„Keď sa jemnosť a neškodnosť stanú jedinými vedome prijateľnými cnosťami, ľudí začne podvedome fascinovať tvrdosť a dominancia.“

„Z triedy, kde ich čakala pravdepodobne lepšia budúcnosť, ich nevyháňala slabosť. Bola to sila.“

„Musíme sa rozhodnúť, či chceme mať pravdu alebo pokoj.“

A na úplný záver…

Užite si In Hand a zvyšok nedele.

Hudba dňa:

P.S.: Vysvetlivky k 4. časti:

dormantné štádium: „spiace” pokojné štádium, ktoré má znížený metabolizmus a navonok sa časti nijak neprejavuje.
giardia lamblia: najčastejší pôvodca črevných parazitárnych nákaz, prenáša sa hlavne kontaminovanou vodou
korelácia: vzájomný vzťah medzi dvoma predmetmi, javmi alebo pojmami
maláriové plazmódium: potvorka, ktorá spôsobuje maláriu. Najčastejšie ju prenášajú komáre.
NPL: nesteroidné protizápalové lieky – znižujú bolesť, horúčku a zápal. Sú výnimočné tým, že nemajú narkotické účinky. Patrí tu napr. acylpyrín, či ibuprofén.
toxoplazma: celosvetovo rozšírený vnútrobunkový parazit (v Česku je infikovaných viac ako
20 % ľudí). Nebezpečná je len pre tehotné ženy, aj keď sa objavujú práce, ktoré tvrdia, že dokáže ovplyvniť správanie svojho hostiteľa (viď práce profesora Flegra).
screening: vyšetrovanie dopredu určenej skupiny ľudí za účelom vyhľadania chorôb v raných štádiách, keď pacient ešte nemá problémy a príznaky, alebo sú príznaky spoľahlivo identifikovateľné len časovo či finančne nákladným procesom.

Vysvetlivky k 5. časti:

letalita: úmrtnosť
mechovec: červíček žijúci v tenkom čreve. Spôsobuje ankylostomózu, ktorá môže byť pre hostiteľa až smrteľná.
vlasovec nerovnaký: iný červíček žijúci v hrubom čreve. Kontaminácia prebieha najčastejšie vodou alebo infikovanými potravinami.

2 komentáře u „Aleluja

  1. DongHwa

    Peterson, super si to opísala, máme knihu doma, čítali sme ju s manželom, keď vyšiel preklad, videá s ním ma zaujali dávnejšie, áno je to živé … a preto tak ako život sám, poučné. 🙂

    1. Musubi Autor příspěvku

      Som rada, že si to nemyslím sama ?.

Komentáře nejsou povoleny.