Ďalšie recenzie, 4. časť Love O2O

Denis Thériault: Chlapec, ktorý patril moru

V nehostinnom kúte Kanady, na severnom výbežku zálivu svätého Vavrinca, kde vietor prečesáva husté hrivy lesov
a vzdúva morské vlny, kde oblohou víria albatrosy
a v tuhej zime prikrýva krajinu hlboký sneh, vzniklo veľké priateľstvo dvoch osamelých chlapcov. Spoločne unikali
do magického podmorského sveta vo vlastnej fantázii, snívajúc o mieste, kam skutočne patria, ktoré zahojí ich žiaľ zo straty rodičov. Postupne sa však pre jedného z nich hranica medzi fantáziou a realitou začala nebezpečne vytrácať a jeho priateľa vystavila ťažkej skúške: zachovať kamarátovi vernosť na ceste, ktorá nevyhnutne speje do tragédie.

Keby si próza vzala poéziu a mali spolu dieťa, bola by to táto kniha ♥.

Koi wa cuzuku jo doko made mo

Nanase Sakura stretne doktora Kairiho Tenda a zamiluje sa doňho. Po 5 rokoch je z nej 23-ročná zdravotná sestra
a konečne ho vidí znovu. Do očí mu vyzná lásku, no dočká sa tvrdého odmietnutia. Kairi Tendo je úplne iným človekom ako pred rokmi. Má 31 rokov, je perfekcionista, často kritizuje prácu iných, a preto ho prezývajú Diabol. Nanase sa rozhodne stať sa čo najlepšou zdravotníčkou. Podarí sa jej získať uznanie okolia a srdce doktora Tenda?

Asi každé klišé, aké existuje, na jednom mieste, ale z neznámeho dôvodu to celé funguje
na výbornú. Približne pred týždňom som si v jeden večer zapla poslednú časť. V tej to podľa mňa už kus prehnali, ale všetko odpúšťam. Zvyšok bol krásny a milý. Väčšinou som taký ten otravný rozumne uvažujúci divák, ktorý to ostatným kazí svojimi hlúpymi otázkami
a pripomienkami, ale tu šlo všetko bokom. Až tak, že keď sa Zamboni sarkasticky pýtala, prečo jej na titulnom obrázku prikladá fonendoskop na čelo, tresla som ju po hlave. Potom som jej povedala, že keď sa toho nik neujme (o čom pochybujem, ale ktovie?), tak to začnem prekladať ja a tresla ma naspäť. Aspoň sme si kvit. Odporúčam. Seriál, nie tresnutie 😀.

Michail Afanasjevič Bulgakov: O prospěšnosti alkoholismu

Výbor krátkých próz Michaila Bulgakova, souborně nazvaný O prospěšnosti alkoholismu, představuje slavného ruského spisovatele v českém prostředí především jako humoristu
a satirika. Některé z textů do výboru zařazených představují na svoji dobu odvážnou reflexi témat tabuizovaných, zejména v sovětské společnosti 20. let, kdy většina povídek vznikla. Výbor je doplněn Bulgakovovým Dopisem vládě SSSR z 28. března 1930, který dokresluje dobový kontext spisovatelovy tvorby. Ačkoli tento dopis představuje jeden
ze základních dokumentů demaskujících období stalinismu, vyjde v českém překladu poprvé.

Kúpené tesne pred Vianocami a prečítané počas stredne dlhej cesty vlakom. V konečnom úseku cesty sa ku mne nebezpečne blízko začal približovať istý podgurážený pánko. Možno si myslel, že v knihe s takým názvom skutočne nájde dôvod, ako vysvetliť svoj stav manželke, neviem.

Najzaujímavejšia bola aj tak reakcia okolia. Ľudia sa na túto knihu zbiehali ako muchy na med. Jedna skupinka (asi kamoši toho týpka vyššie) v nej chceli nájsť odvekú múdrosť prečo piť, druhú skupinku zaujalo satirické čtivo a tá posledná, nutno podotknúť pozostávajúca hlavne
z postarších upätých matrón berúcich tento svet priveľmi vážne, pohoršovalo, že táto kniha vôbec existuje, a že existuje v mojich rukách. Nuž… Zvláštne, čo dokáže jedna útla knižočka
s provokatívnym názvom.

Gabriel García Márquez: Sto rokov samoty

Príbeh je komponovaný z množstva reálnych aj fantazijných epizód a rozpráva o pôvabných i krutých príhodách šiestich generácií rodiny Buendíovcov z fiktívneho mestečka Macondo. Popri všedných udalostiach tu ožívajú fantastické príbehy, dávne mýty a legendy.

„Španielska telenovela“ a dobrá knižná klasika, fantasy, ktoré sa tvári, že je realizmom a príbeh, ktorý skončí odviaty vetrom. Doslova.

Koe no katači

Išida šója na základní škole šikanoval neslyšící dívku Šóko Nišimiju až do okamžiku, kdy ji její rodiče přesunuli na jinou školu. Išida si vůbec neuvědomuje špatnost svých činů, přijde o všechny kamarády a nakonec se sám stane šikanovaným. Všechno se ale změní na střední škole, kde se opět setkává
s neslyšící Šókou a snaží se napravit všechno zlé, co jí kdy udělal. Tím začíná jeho cesta k nápravě.

Moja spoločníčka to na konci vyjadrila jediným slovom: „Zaujímavé” a ja ešte dodám:
Na zamyslenie.

The Boys

Pod jménem The Boys se skrývá skupina lidí, kteří dohlíží na superhrdiny. Ty totiž většinou zkazila jejich popularita a sláva, takže je někdo musí hlídat, aby zabránila jejich bezhlavému chování.

Veľa krvi, ešte viac akcie a neskutočné množstvo nadávok. Až tak, že sa to nedalo brať vážne, sorry… Nápad zaujímavý, plánujem si pozrieť aj druhú sériu, ale žeby po tom moja duša výsostne prahla a nedalo mi to spávať, tak to nie. Popravde mi ani nik neprirástol k srdcu a celé to u mňa zachránil len samotný príbeh. Som zvedáva, ako to bude pokračovať.

P.S.: Tu trápnu scénu, v ktorej hral jeden chlapík na klavíri Chopina v RUKAVICIACH a pritom úplne bezchybne si mohli odpustiť.

Violet Evergarden

Auto Memories Dolls. Kdysi dávno první vytvořený model profesorem Orlandem pro svou manželku se stal rozšířenou a dostupnou možností po celém známém světě, sloužící jako mechanický pomocník, který je schopný ukládat paměti či pocity lidí a přetvářet je do slov. Jedna z takových služebnic je i Violet Evergarden, blonďatá panna s modrýma očima. Sama zažila utrpení ve válce na kontinentu Telesis, který byl tímto rozdělen na sever a jih. S nesrozumitelnými slovy v její paměti od někoho pro ní cenného, kterého si už nedokáže vybavit, se rozhodla změnit svůj život, zbavit se nálepky „zbraně“ a být jednou z Auto Memories Dolls.

Po dlhej dobe niečo, čo som po pár častiach zahodila. Vysvetlí mi niekto z tých miliónov fanúšikov a nadšencov, prečo by som mala ľutovať a súcitiť s hlavnou hrdinkou, keď mi k tomu neposkytli žiadny príbeh? Bola vo vojne. Toť vsjo? Vo vojne boli s sú milióny ľudí. Jedna vetička
a obrázok užialeného decka mi bohužiaľ nestačia na to, aby som sa s hlavnou hrdinkou stotožnila. Pôvodne som si myslela, že ten príbeh dodajú časom, ale čoby. Nefungovalo to. Žiadne emócie z minulosti som nemala, lebo som o nej skoro nič nevedela (zase len to, že bola vo vojne, bravó) a žiadne emócie v súčasnosti som tiež získať nemohla, keďže ich to dievča nemalo (o tom bol vlastne celý príbeh). No nič, podľa úžasných ohlasov som zjavne trochu mimo, aj to sa stáva.

Mimochodom, animácia samotná bola nádherná. Hudba ešte krajšia, vlastne ma k tomu pôvodne pritiahla. Lenže hudbu môžem počúvať aj bez toho, aby som sa nudila pri pozeraní…

Love O2O, 4. časť

Užite si novú časť, historicky prvú bez vysvetliviek. Upečte si k nej koláčik a umyte si ruky. Čauko kakauko, krásny zvyšok nedele 😀.

6 komentářů u „Ďalšie recenzie, 4. časť Love O2O

  1. Musubi Autor příspěvku

   Vďaku schovávam do šuplíka, zdravie posielam ďalej tým, ktorí ho potrebujú viac 😘.

 1. Zíza

  Podle mě jí to k té hlavě přikládá, protože hledá mozek. 😀
  Mně se ten seriál taky líbil, výborně jsem u něj vypnula a nechala se bavit. Je to přesně ten typ, kdy sice tam je něco tisíckrát omletého, ale funguje to a je to líbivé.

  Jo a Violet Evergarden mě taky moc nezaujala, ani jako anime ani jako postava. Sice pěkná animace, ale to je vše.

  1. Musubi Autor příspěvku

   😂😂😂
   Mne sa z Violet páčila najviac hudba. Pár dní som som pri nej zaspávala.
   Blahoželám k dokončenému prekladu 😀👏.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.