Film Hjóka a pár recenzií

Dnešný článok sa nesie v znamení filmov a seriálov. A aby ste nezostali na suchu, jeden film som pre vás aj preložila (plus Zamboni pretrpela jeho korektúru) 😄.

Hjóka: štyria detektívi

Zaklínač

Zaklínač Geralt, mutant a lovec příšer, těžce hledá svoje místo ve světě, kde lidé jsou často ohavnější než zvěř.

Vlna Hier o tróny ma pred rokmi minula. Seriál bol až prehnane explicitný, navyše šlo hlavne
o tzv. politickú fantasy a – ak mám byť úprimná – politike sa vyhýbam aj v reálnom živote. Raz som si skúsila prečítať aspoň prvú knihu, mala som za to, že to je pre fanúšičku fantasy tak trochu povinnosť. Nebolo to zlé, ale nebolo to ani skvelé. Možno boli ďalšie časti lepšie, ale pravdupovediac nepustím sa do nich, kým nebude dopísaná celá séria. A vzhľadom k tomu, že poslednú knihu píše pán slávny spisovateľ už 9 (!!!) rokov, to nevidím veľmi ružovo.

Ani neviem, kedy som prvýkrát počula o Zaklínačovi. Viem len, že som si pomyslela, že tá kniha má fakt trápnu obálku. Takú generickú, ničnehovoriacu, nepútavú. Ako veľa iných fantasy kníh, ehm…

K seriálu

No nič, o pár rôčkov som sa dopočula o tom, že bude seriál, a keď vyšiel, pustila som si ho. Prečo nie? Bolo to veľmi, veľmi dobré rozhodnutie. Už dávno som nevidela seriál/film ešte pred prečítaním predlohy, ale možno to bolo lepšie, aspoň ma poriadne prekvapil. Príbeh úžasný, bodaj by nie, keď je vystavaný na slovanskej mytológii, atmosféra skvelá, proste som sa bavila od začiatku do konca. Veľa ľudí sa vraj sťažovalo na to, že je chaotické, ako sa jednotlivé diely odohrávajú v rôznom čase, ale mne to prišlo strašne cool.

Záver? Teším sa, veľmi sa teším na ďalšiu sériu. No a v medzičase sa pomaly prekúsavam knihami. Zatiaľ som na prvej a pomaly hovorím preto, že to robím mierne atypicky. Stiahla som si audioknihu. V poľštine. Veď je to super jazyk 😆. Aby som rozumela všetko, nie len nejakých 70 %, popri počúvaní mám pred sebou český preklad. Môžete to skúsiť, je to:

  1. Super.
  2. Zaujímavé.
  3. Audiokniha je božská. Každá postava má svojho dabéra, rozprávač má taký ten krásny hlboký a rezonujúci mužský hlas a v pozadí sú dorobené zvukové efekty ako napr. rinčanie mečov, horenie ohňa a podobne. Krása.

Fantastická zvířata a kde je najít 

Newt Scamander přichází do New Yorku se svým záhadným kufříkem, ve kterém se nachází obrovská sbírka vzácných magických tvorů z jeho cest kolem světa. Co se může stát, když se nadaný britský kouzelník vydá do Ameriky a jeho zvířata (některá i trochu nebezpečná) uniknou z kufříku?

Cool

Krásne, zaujímavé, napínavé, milé. Ako tie prvotné filmy o Harry Potterovi, kde sa síce niečo dialo, ale nebolo to také „strašidelné” ako tie posledné, v ktorých sa schyľovalo k finálnemu boju a všetko bolo zrazu temné. Plus krásne zvieratká. Čo viac si môže človek priať?

Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny

Na konci prvního filmu KOKUSA (Kouzelnícký kongres USA) zajme s pomocí Mloka Scamandera mocného černokněžníka Gellerta Grindelwalda. Grindelwald ale splnil svou hrozbu, že uteče z vazby, a začal shromažďovat své stoupence, z nichž většina vůbec nic netušila o jeho skutečných cílech: připravit vládu čistokrevných čarodějů nad všemi nemagickými bytostmi. Ve snaze zmařit Grindelwaldovy plány, Albus Brumbál získá svého bývalého studenta Mloka Scamandera, který souhlasí s tím, že pomůže, aniž by si uvědomoval, jakému nebezpečí se tím vystavuje. Bitevní linie jsou vytyčeny a ve stále více znesvářeném světě čarodějů je podrobena zkoušce láska a loajalita, dokonce i mezi nejvěrnějšími přáteli a rodinou.

Necool

Trápne.

Pozn: Dej sa odohráva v roku 1927 a Dumbledore tu vyzerá tak, ako vpravo na obrázku vyššie.
V jednom z filmov o Harrym Potterovi je ukázaná scéna z roku 1938, keď šiel po Marvola do sirotinca a vyzerá tam už ako typický Dumbledore, ktorého všetci poznáme, teda vetchý starec. Za 11 rokov zostarol (výzorom) o celé storočie.
Nehovoriac o tom, že pri pohľade na Grindelwalda a Dumbledora mi nenapadá nič, než tie pošahané reči Rowlingovej o ich vášnivom sexuálnom pomere… Musí byť strašné, keď si človek sám ničí svoje životné dielo…

Jexi

Phil je závislý – od svojho mobilného telefónu. Nemá žiadnych kamarátov, osobný život ani žiadnu priateľku. Ale jeho status na Facebooku sa čoskoro zmení. Keď mu odíde starý telefón, kúpi si novší model s neočakávanou funkciou JEXI. Je to životná koučka a virtuálna asistentka v jednom. S jej pomocou si konečne začne užívať život a jeho závislosť na mobile postupne slabne. Lenže umelá inteligencia začne zrazu žiarliť a rozhodne sa svojmu majiteľovi poriadne komplikovať jeho milostný život…

Môj výraz pri sledovaní filmu…

Ó fraškoidná fraška alebo ako zničiť dobrý nápad. Kým z mobilnej aplikácie nespravili človeka prezlečeného za mobil, tak to bolo pozerateľné. Keďže sa ale tá Jexi začala správať ako debil pomerne rýchlo, pozerateľné to bolo len pár minút. Phil bol debil už od začiatku, uňho sa teda nič nezmenilo. V podstate sa im od tej prepiatej trápnosti krútili až prsty na nohách.

Myslím, že Arsenal83 to na ČSFD vystihol (vystihla)? dokonale:
„Film o debilovi závislom na mobile, ktorým si nechá riadiť život, aby nakoniec zistil, že on dokáže byť debilom vlastne aj bez mobilu.”

Jeho temné esence

Seriálová adaptace oceňované stejnojmenné trilogie spisovatele Philipa Pullmana, která je považována za novodobé mistrovské dílo imaginativní fikce, sleduje Lyru, zdánlivě obyčejnou, ale odvážnou mladou ženu z jiného světa. Lyra při svém pátrání po zmizelém kamarádovi odhalí zlověstné spiknutí, jehož součástí jsou únosy dětí, a ze všech sil se snaží porozumět záhadnému jevu zvanému Prach. Zatímco Lyra cestuje napříč paralelními světy, z nichž se jeden nápadně podobá tomu našemu, potká odhodlaného a statečného chlapce jménem Will. Společně narážejí na neobyčejné bytosti a nebezpečná tajemství. Osud živých i mrtvých přitom třímá v jejich rukou.

Ktože nám to vykukuje spoza Lyrinho ramena?

Knihy som čítala už veľmi dávno. Pamätám si z nich len svoje prekvapenie, keď som zistila, že to nie sú typické fantasy knihy pre mladých. Naozaj boli celkom temné (vzhľadom na vekovú kategóriu, ktorej boli určené). Okrem toho si pamätám na tragédiu, na ktorú sa kniha premenila, keď autor úplne upustil od akejkoľvek snahy tváriť sa, že ide o príbeh a namiesto toho naplno ukázal, že to je v skutočnosti protináboženský pamflet. Obe tendencie (temná i tá protináboženská) sú zreteľné i v seriáli.

Niečo bližšie

Klasický príbeh o vyvolenom dieťati, ktoré má spasiť svet. Táto neoriginalita však nič neuberá
z deja a celkového vystavania sveta. Dej sa odohráva v svete, v ktorom je duša oddelená od ľudského tela a je vo forme nejakého zvieraťa, akéhosi parťáka, ktorého si každý človek neustále nosí všade so sebou. Lasička, ktorú mala Lyra bola podľa mňa najlepšia postava ☺️. Také ňuňu zvieratko.

Lyra dostane zlatý kompas, ktorý dokáže odpovedať na akúkoľvek otázku, ak s ním dokáže človek správne pracovať. S pomocou kompasu sa vydá na ďalekú cestu za svojím otcom, na ktorého je až prehnane fixovaná, aj keď on je zjavne psychopat bez citov k vlastnému decku. Budiž.

Čo ma ešte zaujalo? To, aká bola Lyra nesympatická. Za to som ju milovala. Neviem, či bola nesympatická len mne, v každom prípade palec hore, sympaťákov bez chrbtovej kosti a so zlatým srdcom mám už plné zuby.

Záver

Seriál si ma postupne získal, ale podvedome som stále čakala na to, kedy začnú hovadiny, aké boli v knihách. A nebola som sklamaná! Posledné scény v poslednej časti mi moje zúfanie
a dúfanie bohato vynahradili. Dovtedy som bola napätá z príbehu, zrazu som sa bavila na komédii. Sorry, nemám nič proti využívaniu a zneužívaniu kresťanských motívov, ale keď ich niekto vezme s úmyslom, že svojim fantazijným dielkom podryje základy kresťanstva a nielenže sa mu to nepodarí, ale nezvládne tie ukradnuté motívy použiť ani natoľko, aby vytvorili zaujímavú a mierne šialenú fantasy, tak potom mi nič iné než smiech nezostáva.

Po dopozeraní som si vravela, že ďalšiu sériu už určite vynechám. Ale čo si budeme klamať? Fantazijných príbehov, ktoré by ma aspoň trošku zaujímali veľa nie je a už sa vidím, že keď vyjde druhá séria, zhltnem ju na jedno posedenie. To, či sa bude stále aspoň trochu podobať na fantasy, alebo či to bude už len tragikomédia, sa ešte uvidí.

Pozn.: Zaujímavé, aký je autor na svoje antináboženské ťaženie pyšný. Ba dokonca bol po vydaní kníh sklamaný, že sa vlna cirkevnej kritiky nevzniesla naňho, ale na Harryho Pottera (vychádzali v rovnakej dobe). Trápil sa, že knihami nezískal viac pozornosti. Och, ako je to možné, keď plní také vznešené posolstvo zničiť omyl menom náboženstvo? Ako to, že oňho nik nezakopne?
Tak ja vám neviem… Hovorím si, že mal pán šťastie, že sa pustil do kresťanstva, náboženstva položenom na láske a nie napr. do takého islamu. Spomínate na fatvu, ktorú moslimovia zoslali

na Rushdieho po vydaní jeho Satanských veršov? A to šlo pritom o nepochopenú alegóriu, nie
o frontálny útok.

Těmný případ

Ústředními postavami seriálu jsou dva detektivové, jejichž životy se srazí a propojují během sedmnáct let trvající honičky sériového vraha v Louisianě.

Dostala som odporúčanie, respektíve skôr rozkaz, tak som si to zapla. Bola to pecka. Pozrite si to. Záhada a hnus zmixované s dobrými dialógmi.

Od prvej časti som vedela, že to je super, ale nechytilo ma to natoľko, aby som si musela všetko pozrieť naraz. Teda až do 4. časti. Potom došlo k zlomu v deji a zrazu som sa pristihla, že je neskorá noc a ja s ospalými očičkami čumím na poslednú časť. Mimochodom, povahový kontrast dvoch detektívov bol úžasný.

Škoda, že je koniec. Pozrela by som si aj zvyšné dve série, ale dostala som zákaz, vraj už nie sú také dobré. Takže sa porúčam, rozkaz splnený 😀.

God Friended Me

Príbeh o ateistickom synovi reverenda, ktorého si na Facebooku spriatelí Boh.

Zaujímavý a vtipný nápad. Ide o nenáročný seriál, v každej časti tí traja vyššie dostanú od „Boha” jeden návrh nového priateľa a kým časť skončí, zistia, ako môžu danému človeku pomôcť. Bolo to milé, ale nebolo to nič, z čoho by človek padol na zadok. Také nemastné-neslané. Stále sa opakujúca šablóna nakoniec omrzí. Druhú sériu pozerať nebudem.

My Sunshine

Čao Muo-šeng sa ešte na univerzite zamilovala do Che I-čchena. Ich láske však nastal koniec, keď sa Čao Muo.šeng bez vysvetlenia odsťahovala do USA. O sedem rokov neskôr sa ako profesionálna fotografka vracia do Číny a náhodou stretne Che I-čchena, ktorý teraz pracuje ako právnik…

Krásny film o sile lásky. Ak by som nemala prečítanú knihu, do poslednej chvíle by som tŕpla, ako film skončí. Aký bol film jedným slovom? Realistický. Nie dejom, teda dúfam, že také príbehy nie sú vo svete bežné, ale emocionálne. Krása, krása, krása! Odkladám do priečinka na možný preklad. A možno si časom pozriem aj seriál. Najprv sa však musím pozliepať, pretože ak ma takto rozhodil dvojhodinový film, neviem, ako by som prežila 32 dielov.

Das Ende

Máte nejaký názor? Sem s ním 😄! A užite si Hjóku, Zamboni povedala, že aj keď to je v celku nuda, aspoň sa dá pozerať na Kentov fešný ksicht. Čao.