Kisängčchung a Smutek poručíka Borůvky

Zase sa dnes zbavím dvoch recenzií. Prvá bude o juhokórejskom filme Kisängčchung, tá druhá o českej knihe Smutek poručíka Borůvky.

Kisängčchung

Černá komedie sleduje chudou, ale mazanou čtyřčlennou rodinu, která se rozhodne infiltrovat do bohaté domácnosti byznysmena Paka. Co se může stát, když se setkají dva tak odlišné světy? Originální dílo mistrovsky pracuje s prvky thrilleru, dramatu i satiry a přináší vtipný a nepředvídatelný divácký zážitek.

Z núdzy cnosť. Asi tak to začalo. Nemali sme čo robiť, tak sme si stiahli prvý film, na ktorý sme narazili a okolo ktorého bol
v tej dobe obrovský humbug (ten humbug bol oprávnený). Jedna veľká časť filmu sa niesla na vlne absurdného a trochu čierneho humoru, na ktorom by sa nik s neskazenou dušou nesmial… Takže sa na ňom zasmejú všetci ?.

V druhej časti – v podstate v poslednej tretine – film trochu zvážnel a stal sa z toho menší krvák. Potom sa z toho stal veľký krvák. No a nakoniec nasledovala len menšia filozofická vsuvka
o tom, aké to je keď vám vytopí dom a sedíte na záchode, ktorý sa od toho, ako sa snaží vybuchnúť celý natriasa… Nič príjemné, sama som to kedysi dávno zažila ?.

Na úplneúplnom konci sme sa zľakli, že sa to celé pototo rovnako ako Hana, ale našťastie to bolo zase len také malé figliarstvo.

Zhrnutie

Zvrat s vystrnadenou gazdinou mi spôsobil šok, ten metafyzický šuter sa stal predmetom trápnych vtipov, ktoré si tu opakujeme ešte po mesiaci a film je zlatý klenot. Hovorím to ja, čo nič neznamená, lebo moja znalosť filmov je mizivá, tobôž kvalitných, ale hovorí to aj osoba, ktorá so mnou Parazita pozerala a tá je v mojom vnímaní filmový odborník ?. A potom to samozrejme hovorí celý svet, tak že na tom asi fakt niečo bude.

Josef Škvorecký: Smutek poručíka Borůvky (spisy 29)

Kriminální povídky spojené postavou hlavního hrdiny, sympatického staršího vyšetřovatele. Splňuje všechny nároky na logický základ zápletky. jednou z předností knihy je příjemný nadhled a smysl pro dobromyslný humor.

Nedočítané. Na moju obranu: nie z nezáujmu, ale pretože mi bola kniha skonfiškovaná a odtiahnutá do ďalekého sveta spolu so skutočným majiteľom ?. Inak by som ju istotne dočítala, klasické detektívky po vzore starých majstrov milujem. Narozdiel od dnešných krvákov, je dôraz kladený na samotnú záhadu a dedukciu, nie na to, koľko litrov krvi vytieklo, čo vrah obetiam usekol a vzal si zbierky…

Veru nie, v tomto prípade sa čitateľ vcíti do role vyšetrovateľa, spolu s ním získava indície
a snaží sa na riešenie prísť skôr, než mu ho autor odhalí.

Detektív Borůvka:

  1. Má panovačnú manželku, veľké brucho a pubertiacku dcéru.
  2. Mozog v hlave a dobromyseľnosť v srdci.

Určite odporúčam, revolúcia vo svete literatúry a všeobecne detektívok to nie je, ale do dopravného prostriedku dokonalé.

In Hand

Dnešná časť Poruke je o hovne. Doslova, nie metaforicky ?. Inak je to rovnako kvalitná časť ako iné. Čo z toho plynie? Všetko má svoj potenciál, aj také hovno, stačí ho len využiť.

Prajem vám príjemné sledovanie a krásny zvyšok dňa.

P.S.: Vysvetlivky k 6. časti:

hematopoetická krvná bunka: kmeňová bunka, z ktorej sa môžu vyvinúť rôzne typy krvných buniek (od krviniek, cez krvné doštičky až po biele krvinky).
HLA testovanie: testovanie, pri ktorom sa zisťujú špecifiká HLA systému (zodpovedný za imunity), napr. pre potreby transplantácie (HLA darcu a príjemcu sa musia čo najviac zhodovať)
JADA: Japonská antidopingová agentúra
kmeň Kajan: kmeň v Barme, ktorého ženy sú známe svojimi dlhými krkmi, pretože okolo nich nosia mosadzné cievky
obsesívne kompulzívna porucha: psychická porucha, pre ktorú sú charakteristické nutkavé myšlienky (obsesie) a konanie (kompulzie)
WADA: Svetová antidopingová agentúra

Vysvetlivky k 7. časti:

induktor ovulácie: liek, ktorý  spúšťa dozrievanie vajíčka a dokáže pomôcť ženám, u ktorých k ovulácii nedochádza, respektíve u ktorých neprebieha správne
intestinálne baktérie: baktérie v črevách, mikrobióm
ovariálny hyperstimulačný syndróm: komplikácia pri liečbe neplodnosti. Vzniká pri nadmernej reakcii vaječníkov na hormonálnu stimuláciu.