Vlastníci a O parazitech a lidech

Vlastníci

Paní Zahrádková s manželem idealisticky chtějí, aby společnými silami dům zachránili. Novomanželé Bernáškovi se s nadšením připojují. Paní Roubíčková pedantsky kontroluje řádný průběh schůze. Paní Horvátová všechno iniciativně komentuje. Naivní pan Švec zastupuje svojí maminku. Paní Procházková s panem Novákem hledá způsoby jak zhodnotit svůj majetek. Pan Nitranský touží po půdě v domě a pan Kubát důsledně sabotuje jakékoliv rozhodnutí. A v pozadí číhají bratři Čermákovi, jen starý pan profesor Sokol zatím nic nekomentuje…

Za tie roky od detstva bol majorom letectva… Tak znovu. Za tie roky od detstva som zistila, že milujem sarkastický a čierny humor, ktorý podľa iných často prekročí čiaru slušnosti. Na tomto filme som v kine zistila, že nie som sama 😂. Je to tak vrcholne realistický film, že buď vám zostáva rozčuľovať sa s nimi, alebo sa na to všetko vybodnúť a precvičiť si bránicu.

Zhrňme si to. Bola to komédia. Smiala som sa. Cieľ splnený. Plus ten záver ma rozsekal. Bolo jasné, že tí dvaja bratia majú niečo za lubom, ale toto doslova zabili 😆.

Votýpka a kol.: O parazitech a lidech

Tato kniha je o parazitech… a lidech, samozřejmě.
Hned na úvod si musíme něco ujasnit: tato planeta je planetou parazitů a parazitický způsob života je nejrozšířenější životní strategií na Zemi. Přesto se zdá, že jsou paraziti vzácní, ale to je tím, že žijí skrytě v tělech svých hostitelů.

Proč nás paraziti tak moc zajímají? Proč se lidé parazitů bojí? A existuje vůbec důvod mít z parazitů strach? Na tyto a další otázky odpovídá tato kniha. Představuje lidské i zvířecí parazity a způsob jejich života z různých úhlů, od lékařského a veterinárního přes biologický až po historický a umělecký. Život ohrožující paraziti se na našem území vyskytují vzácně, ti méně nebezpeční jsou však stále běžní a mít vlastního cizopasníka není žádná vzácnost: většina dětí se nakazí vešmi a i roupi jsou v dětských kolektivech častí, přibližně pětina populace je infikována prvokem toxoplasmou.

V tropech a subtropech jsou paraziti dodnes velmi vážným zdravotním problémem, na druhé straně se uvažuje i o jejich pozitivním přínosu pro naše zdraví a imunitu, a dokonce se používají k léčbě. Máme se jich tedy bát? Nepřeceňujeme je nebo nepodceňujeme? Nejdůležitější je náležitá informovanost a právě o tom je tato kniha. O parazitech… a lidech, samozřejmě.

O parazitológoch

Parazitológovia sú super ľudia. Ich nadšenie ma v reálnom živote občas až zaráža 😋. Česká parazitológia patrí k svetovej špičke a na knihe sa to rozhodne odráža, obzvlášť, keď ju zostavovali tí najlepší z najlepších.

O knihe

O parazitech a lidech je vtipná kniha nabitá informáciami. Kniha, ktorá je krásne štrukturovaná a má nádherné obrázky. Ak na vás pri zmienke o parazitoch prichádza nevoľnosť, tak po prečítaní tejto knihy sa ich buď naučíte tolerovať, alebo sa z vás stane paranoik, ktorý si už v živote nedá ani kus mäsa, ak uvidí akékoľvek zviera, vezme nohy na ramená a už nikdy nepôjde do lesa, ani si neľahne do trávy. Našťastie žijeme v strednej Európe, kde sa tie najstrašnejšie príšerky nevyskytujú.

Najúžasnejšie na celej knihe je, že pri každom obrázku je inými slovami zopakované to, čo sa už raz píše v texte. Pre ľudí s deravou pamäťou (ehm… ja) dokonalé. Ďalšia dôležitá vec je, že sa tam častokrát spomínajú parazity napádajúce domácich miláčikov a to, či sú nebezpečné, čo má majiteľa robiť a či je ohrozený aj on. Súčasťou knihy je časť venovaná kreténom, ktorí sa hrajú na odborníkov a presviedčajú ľudí, ktorí o parazitoch vedia ničovaté nič na rôzne experimenty a prípravky, ktoré sa pohybujú na hranici od smiešnych až po životu nebezpečné. Nechýba ani zábavné obzretie sa do histórie.

O náročnosti

Na záver pár slov k náročnosti knihy. Mne prišla veľmi zrozumiteľná, autorom sa darilo vyvažovať odborné výrazivo bežnými termínmi. Neviem úplne posúdiť, čo by na knihu povedať človek absolútne nedotknutý biológiu (Sú takí vôbec?), ale rozhodne by som sa do nej nebála pustiť, aj keď by bol jediný parazit, ktorého ste doteraz poznali kliešť.

Zhrnutie

Ak pozeráte In Hand a zaujíma vás, prečo považuje profesor Himokura parazity za sexi, táto kniha vám to odhalí.

Hell Is Other People

Dám vám malú radu. Ak sa niekedy ocitnete na ubytovni plnej psychopatov, dvakrát si skontrolujte, či ste naozaj dvere zavreli poriadne. Ak to neurobíte, aspoň sa potom nesťažujte, že vám tam tí psychopati lozia…

Užite si 7. časť a prajem vám krásny večer. Čao.