In Hand a recenzie

Na programe dňa sú parazity, alias 2. časť In Hand a recenzie. V minulom príspevku som nezrecenzovala nič, preto si to v tomto vynahradím. Pomaly už totiž nemám kde písať novoprečítané knihy…

A skúste povedať, že toto nie je cool 😮.

Recenzie seriály

The Big Boss 1 a 2

Jie Mu-si je energická dívka, která právě nastupuje do prvního ročníku střední školy. Je extrémně natěšená, protože se konečně zbaví svého nepříjemného přítele z dětství, Liao Tan-ia. Ten je hezký
a inteligentní. Jak to bude až zjistí, že ve skutečnosti jsou ve stejné třídě? Jak to dopadne s ní i jejími spolužáky během veselého života na střední škole?

Plagát dokonale tají skutočnú povahu tohto veľdiela 😁.

Bezkonkurenčne najlepší čínsky seriál, aký som kedy videla. Toto moje tvrdenie vychádza
z jednoduchého dôvodu, a síce, že nešlo o romantický seriál. V prvej minúte prvej časti vám
na rovinu oznámia, že v tomto seriáli uvidíte a zažijete všetko. Od drámy, cez množstvo komédie až po kostýmy a fantazmagorické predstavy S VÝNIMKOU romantiky. Samozrejme že divák zblbnutý zo všetkých podobných vyhlásení v iných filmoch a seriáloch, z ktorých sa následne vykľula tá najklišovatejšia romantika, tomuto tvrdeniu neuverí.

Ale v tomto to naozaj splnili a splnili to krásne. Tak dobre som sa nebavila, odkedy som dopozerala Ulačchačcha 2. A preto, vážení a milí, som sa rozhodla, že tento seriál raz preložím. Nebudem si ho však nárokovať, pretože fakt neviem, kedy sa k tomu dostanem, a tak, ak oň má záujem iný prekladateľ a predbehne ma… Nuž, stáva sa 😀.

Bližší popis

Jedna séria mala 18 častí a série boli dve. Tretiu už bohužiaľ nenatočili 😢. Nič to. V seriáli boli postavy a scény dotiahnuté až do absurdnosti a presne taký humor mám rada. Navyše sa aj
z občasnej drámy vykľula na konci komédia, prípadne pekný a láskavý záver. Jednoducho krásny príbeh o priateľstve dospievajúcich ľudí a hlúpostiach, ktoré postvárali, alebo si iba predstavovali, že ich stvárajú.
Občas sa samozrejme vyskytla slabšia časť, ale s tým musí človek rátať. Ja osobne som sa však každý deň tešila na čas, keď si unavená zapnem ďalšiu časť a precvičím si smiechové svalstvo. Boli to také jednohubky, ktoré vôbec neurazili a veeeeeľmi potešili.

Melting Me Softly

Muž a žena se zúčastní projektu, v kterém se nechají na 24 hodin zmrazit. Kvůli záhadnému spiknutí se probudí až po 24 letech. Aby přežili, musí udržet svoji tělesnou teplotu na 31,5°C. Vypadají stejně jako před lety, ale jejich rodinní příslušníci pochopitelně zestárli. Navzdory všemu se mezi těmi dvěma rozvíjí romantický vztah.

Podľa ukážky, anotácie a plagátu som čakala nejakú špionážnu drámu. Nevydalo…

Kde začať? Tešila som sa, a to nemálo, a čakala som všetko až na to, čo som dostala. Ok, nečakala som všetko. Čakala som nejaký triller so štipkou romantiky. Nejaký dramatický príbeh s fantasy zápletkou. Nuž, nevyšlo… Prvých pár častí som ani nebola tak sklamaná, ako zmätená. Nemala som sa totiž čoho chytiť. Žánre sa tam striedali častejšie ako mne na nohách ponožky.
Z drámy na komédiu, z komédie na triller, z trilleru na romantiku…

Potom som si povedala, že sa tomu prispôsobím a zrazu som sa začala celkom baviť. Človek asi naozaj musí najprv odhodiť všetky očakávania a zmieriť sa v podstate s pomerne lacným humorom a toľkokrát ohraným dejom a potom to celkom ide. Škoda, mohla to byť nezabudnuteľná pecka, takto to skončilo ako typická kórejská hlúposť. Veď to aj bolo vidieť
na diváckych ohlasoch…

Prečo… PREČO?

Na záver by som aj povedala, že odporúčam ako vyplnenie medzery po inej hovadine, ktorej ste sa práve zbavili, ale…

Ten „geniálny vedec” ma sral a nasral tak neskutočne, že moje hodnotenie kleslo o 50 percentilov. Najprv sa tvári, že spasí svet, pričom divák nemusí byť génius, aby mu došlo, že ten týpek zjavne neovláda základy biológie a biochémie. Ono fakt nie je také ťažké otvoriť si učebnicu pre stredné školy, možno aj základné, a prečítať si čo-to o ľudskom tele…
Potom z údajného génia spravia debila, dehonestujú obraz celej vedy, zrazu pánko znovu ukazuje občasné záblesky rozumu. Hranice trápnosti a humoru zas nie sú podľa mňa tak blízko, aby si ich mohli tak dokonale popliesť. Logika tejto postavy, jej kecov a celkového prejavu sa vyrovnala logike dávnych nasprostastých seriálov, v ktorých ľudí učili, aby nedýchajúcim jedincom rozhadzovali ruky do kríža, ono ich to totiž určite spasí… Poviem vám tajomstvo. Nespasí. Rovnako ako by tento seriál s tým… pseudovedcom nespasil ani krátky výstup zmŕtvychvstalého Alberta Einsteina.

Recenzie knihy

Marina a Sergej Djačenko: Rituál

Během královské slavnosti přilétl strašlivý drak a unesl princeznu na svůj hrad. Její život se rázem změnil. Jediné, co teď s jistotou ví, je skutečnost, že má sehrát roli v prastarém Rituálu. Světlým bodem jejího života v zajetí jsou návštěvy záhadného mladíka jménem Arman. Jak se na opuštěný ostrov dostal a co je vlastně zač? Když na to přijde, je už příliš pozdě… Láska k dračímu princi je totiž hořká a velmi nebezpečná.

Za prvé vďakabohu, že bola kniha iná ako film.
Za druhé vďakabohu, že to nebolo trápne fantasy
pre dospievajúce dievčatká. Za tretie vďakabohu,
že sa autori nebáli vytvoriť mierne nesympatickú hrdinku (tým mi bola okamžite sympatická 😄)
a netypický príbeh. A teraz pekne poporiadku.

S filmom má táto kniha spoločné asi len to, že v nej je drak-človek. Hlavná hrdinka Juta sa nechystá na svadbu, hlavný hrdina Arman sa zas so svojou dračou podobou celkom zmieril. V skutočnosti je Juta dcérou kráľa, má ďalšie dve sestry a na svoje prekliatie je škaredá ako noc. Kvôli tomu tak trochu zatrpkla
a nedáva si servítku pred ústa. V srdci ale stále sníva
a objektom jej snov je krásny princ zo susedného kráľovstva.

Arman je človek s dračou podstatou. Rád by si žil pokojným životom, nanešťastie ho stále trápi tradičný rituál, ktorý musí po vzore svojich predkov uskutočniť. Má uniesť princeznú a tú buď zožrať, alebo má bojovať s rytierom, ktorý ju príde zachrániť. Arman od života nechce fakt nič iné, než svätý pokoj a čisté svedomie, a tak si vymyslí dokonalý plán. Unesie nejakú princeznú, nič jej neurobí a keď ju príde rytier zachrániť, naoko sa bude tváriť, že s ním bojuje,
v skutočnosti ho ale nechá vyhrať a svet bude znovu pohoda, klídek a tabáček. Rytier bude mať slávu, princezná rytiera a Arman svätý pokoj. Až kým sa to nepototo…

Keď únos nevyjde podľa drakových predstáv

Na únos si Arman vybral slávnosť v kráľovstve. Nastal tak trochu chaos a napriek starostlivému plánovaniu nakoniec uniesol nesprávnu princeznú. Keď ju na hrade zbadal, šli naňho mdloby. Bol si istý, že pre túto ohavu si žiadny rytier nepríde. A mal pravdu.

Keď sa Juta zo všetkého spamätá, zariadi si život na hrade po svojom. Lozí do každej diery, aj tam, kde nemá čo robiť, objavuje a užíva si vlastnú spoločnosť, ktorá je lepšia ako spoločnosť celého sveta. No a potom sa nám to začne samozrejme zamotávať. Jednak v kráľovstve, jednak medzi Armanom a Jutou. Ďalej už neprezrádzam, aj tak som toho prezradila viac než dosť.

Záver

Mimochodom, tie hlúpe recenzie, že to je neukončené, že chýbajú posledné dve strany, že to je smutné a podobne, si nevšímajte. Nechápem, prečo majú ľudia pocit, že ak sa na konci knihy výslovne nepíše: „A žili šťastne až do smrti”, tak je to automaticky zlá kniha. Na čo majú ľudia vlastnú fantáziu? Prečo si nedokáže čitateľ dotvoriť tak trochu otvorený koniec podľa vlastnej predstavy?

A vôbec, ak toto nebol šťastný koniec, tak neviem, čo to šťastný koniec je. Ak sa polovičku knihy Juta trápi pre to, ako vyzerá, ak na ňu všetci pokrikujú, že je špata, ak úplne posledná veta knihy znie: „V paprscích stoupajícího slunce byla krásná – tak krásná, až z toho oči přecházely“, a vy máte stále pocit, že je príbeh neukončený, prípadne, že neskončil šťastne, tak to je fakt len a len váš problém. Pretože toto bola najkrajšia vec, akú mohli autori napísať.

Julianne Donaldson: Panstvo Edenbrooke

Marianna Daventryová by urobila čokoľvek, aby unikla nudnému životu v anglickom Bathe
a prejavom lásky nechceného ctiteľa. Ako dar z neba odrazu prichádza pozvanie pre ňu a sestru, dvojča Cecíliu, na návštevu rozľahlého vidieckeho panstva Edenbrooke. Marianna sa chopí príležitosti a vydáva sa na cestu. Starej mame musí sľúbiť, že sa bude správať ako skutočná dáma, hoci to sa jej veľmi nedarí. Teší sa však, že si oddýchne a užije milovaný anglický vidiek. Cecília si robí nádeje
na príťažlivého dediča panstva Edenbrooke. Marianna sa však zakrátko presvedčí, že aj najdômyselnejšie plány sa môžu vymknúť z rúk. Zapletie sa do nečakaného dobrodružstva pretkaného tajomstvom a náklonnosťou. Poradí si nakoniec so svojím zradným srdcom, alebo jej záhadný cudzinec úplne obráti život naruby?

Čo som tak pozerala, všetci ostatní recenzenti (teda úprimne skôr recenzentky) si priam klávesy na klávesnici nevypíšu od toho, aké to je vraj sladké a krásne a romantické a rozprávkové. Lenže potom tu je druhá strana mince, ktorú všetci akoby zázrakom nevidia.

Nikto sa nezmieni o tom, že hlavná hrdinka bola mentálne retardovaná, pretože takúto naivitu by som neverila ani štvorročného decku, nieto dospievajúcej žene.
Nikto vám nepovie, že hlavný hrdina nemal chrbtovú kosť, pretože sa z grobiana v dokonalého džentlmena zmenil ako mihom čarovného prútika. A to sa tam ani neobjavil Harry Potter.

Aby ste si to dokázali predstaviť, prebiehalo to asi takto:
  1. Mariannu prepadnú v kočiari, skončí s výzorom bezdomovkyne.
  2. Zničená Marianna vojde do hostinca, kde sa na ňu škerí protagonista Philip.
  3. Marianna na Philipa: „Hej ty, pomôž mi.”
  4. Philip na Mariannu: „Pchá, na to zabudni.”
  5. Marianna na Phillipa: „Vy, pane, nie ste džentlmen.”
  6. Phillip na Mariannu: „Ó, láska môjho života, sorry, som nechcel, I love you, vezmeš si ma? Znesiem ti aj modré z neba.”

Môj opis sa až TAK veľmi od toho v knihe nelíši… Zvyšok príbehu sa Phillip snaží nenápadne Mariannu baliť, ale tej to samozrejme nedochádza, lebo sa asi povarila vo vriacej vode dlhšie ako deväť minút a je natvrdlejšia ako vajce na tvrdo.

Ja mám brak rada z viacerých dôvodov. Za prvé si pri ňom človek oddýchne, za druhé sa zrazu cíti strašne inteligentný (v porovnaní s väčšinou postáv), za tretie to je vo výnimočných prípadoch dobrá kniha a za štvrté, ak to už nie je dobrá kniha, tak to je aspoň dobrá komédia. Ak ste na tom podobne, neviem, čo otáľate. Už dávno ste si mali čítať o Marianne, ktorej koníčkom bolo točiť sa okolo vlastnej osi. A toto nebola hyperbola, ale faktickofaktoidný fakt 😂.

Mimochodom, od autorky vyšla aj ďalšia kniha. Pod exkluzívnym názvom Sídlo Blackmoore (predpokladám, že bude nasledovať niečo ako Chata Poorland). Aj keď nemám problém takéto knihy zhĺtnuť na jedno posedenie, mám problém míňať na ne peniaze. Táto sa bohužiaľ inak zohnať nedala. Nakoniec som mala vynikajúcu výhovorku, prečo si ju kúpiť. Zamboni mala sviatok a toto bol dokonalý darček 😁. Našťastie ma za to nezabila a dvojka bola dokonca podstatne lepšia ako jednotka. Ale o tom už nabudúce.

Das Ende

Užite si parazity a parazitológa Himokuru. Ak máte sneh, užite si aj ten, ak nie, užite si jeseň
v zime. Čus bus, vidíme sa v stredu.

P.S.: Vysvetlivky k In Hand. Dávam tu spätne aj tie k prvej časti, nejak som sa na to minulý týždeň vykašlala.

1. časť:
adrenalín: stresový hormón, ktorý sa vylučuje v stavoch zvýšenej záťaže organizmu.
autopsia: pitva
fibrilácia komôr: život ohrozujúca porucha srdcového rytmu, pri ktorej nie je srdce schopné prečerpávať krv a dochádza k zastaveniu krvného obehu. Na liečenie sa používa defibrilátor, ktorý komory naštartuje krátkym elektrickým výbojom.
mukózny: hlienovitý, hlienový
Pompeho choroba: vzácne dedičné metabolické ochorenie, pre ktoré je charakteristická postupne sa zhoršujúca svalová slabosť.
Spirometra erinaceieuropaei: pásomnica, ktorá spôsobuje u nás len vzácne sa vyskytujúcu sparganózu. Vyskytuje sa celosvetovo, človek sa však môže nakaziť z infikovaného a zle tepelne spracovaného mäsa medzihostiteľa tohto parazita, ktorým môže byť napr. sliepka. Sparganóza sa lieči liekom praziquantelom.
zoonóza: choroba zvierat, ktorá je prenosná na človeka

2. časť:
jurisdikcia: výkon súdnej právomoci
sepsa: otrava krvi, zaplavenie organizmu baktériami