Zmes 2

Už nám nasnežilo. Teda sneh bol vlastne už aj minule, ale ja som o tom nevedela. Momentálne som totiž odcestovaná a tu nie je pomaly ani jeseň, nieto ešte zima. Ale doma je už briežik, na briežku sniežik a na sniežku sane! Už aby boli Vianoce 😃.

In Hand

Užije si prvú časť nového japonského seriálu In Hand. Aspoň sa niečo naučíte, pretože všetky biologické fakty sedia do bodky. Mimochodom, v prvej časti sa vyskytlo pár nepreložiteľných vtipov.
Za prvé si Himokura robí z Takaieho (vo veľmi voľnom preklade vila) srandu a volá ho Jasuie (chatrč). Za druhé Makino vyštudovala právo (hó), ale pán robotický parazitológ ju nazval idiotkou (ahó).

Recenzie

Perfect World

Architekt Ajukawa Icuki je od pása nadol paralyzovaný. Na strednej škole bol esom basketbalového tímu, ale v treťom ročníku na univerzite si zranil chrbtovú miechu. Kvôli svojmu postihnutiu sa rozhodne, že už nikdy viac nebude hrať basketbal, ani sa nezamiluje. Icuki je bývalým spolužiakom
a prvou láskou Kawany Cugumi, ktorá miluje kreslenie a snívala preto o štúdiu umenia. Nemala však odvahu a svojho sna sa vzdala. Aj keď ju prijmú do firmy interiérového dizajnu, pracuje v kancelárii. Icuki a Cugumi sa vďaka práci znovu stretnú a začne ich to k sebe priťahovať. Pri svojej cestu ku spoločnému šťastiu však musia čeliť nesúhlasu rodiny, chorobe a Cugumi aj sokyni v láske.

Dokonalý svet bol dokonalým seriálom. Takým zo života. Žiadna lacná romantika, ale nefalšované emócie. Až to bolo občas nepríjemné pozerať. Okrem toho, že to bolo krásne vlastne ani nemám čo povedať. Seriál sa mi páčil asi tak miliónkrát viac ako film. Páčil sa mi až tak, že ak by som raz nemala čo prekladať, rozhodnem sa pre toto. Ale to zatiaľ nehrozí. Ak máte čas, tak si to určite pozrite. Čerešničkou na torte bola pesnička od Masakiho. Vylepšila všetky srdcervúce konce a mne vylepšila náladu 😀.

Albert Camus: Caligula

Postava šíleného římského císaře Caliguly, která se objevuje
v mnoha literárních zpracováních, nabývá ve slavném Camusově dramatu nečekaných podob. Jeho Caligula vnímá nedostatky světa kolem sebe a bouří se proti nim.
Na absurditu, kterou silně vnímá, reaguje smrtícími hrátkami, chce změnit svět a šíří kolem sebe smrt. Vyprovokuje vzpouru, a přestože se jí do poslední chvíle vysmívá, stane se její obětí.

Divadelné hry väčšinou nečítam, je vlastne celkom možné, že toto bola moja prvá. Knihu som si chcela prečítať už odkedy som sa dozvedela, že sa bude hrať v Japonsku
a v role Caligulu sa predstaví Suda Masaki. Áno, tie obrázky hore na stránke sú z hry, takže sa nemusíte báť, že by ste ho tak stretli na ulici 😃.

Aj keď som si ale pôvodne knihu chcela prečítať, nejak som na ňu zabudla a narazila som na ňu náhodou. Jedného dňa som sa totiž stretla s nemenovanou slečnou, ktorá sa práve vracala z kníhkupectva. Medzi knihami, ktoré si kúpila, sa ukrývala aj táto. Ehm… Skrátim to a rovno poviem, že na konci stretnutia som ja odchádzala s Caligulom
a ona s hlavou plnou mojich rečí, ktoré ju presvedčili, aby mi ho požičala.

Stálo to za to?

Stálo, pretože to bola bomba. Bomba na zamyslenie. Briskné dialógy, zdanlivo nelogické a kruté činy a celková stavba pripomínajúca antickú drámu. V tom zmysle je koniec pre niekoho katarziou a pre iných katastrofou. Jednoducho zaujímavé dielo klasickej svetovej literatúry. Mimochodom, kniha sa mi zároveň hodila do projektu Nobelisti, o ktorom vám ale niečo poviem až niekedy nabudúce.

Citáty, ktoré ma zaujali:

„Ostatně, uvidíte, že sestoupit na spoločenském žebříčku je mnohem snazší, než se po něm vyšplhat vzhůru.“

„Člověk je vždycky svobodný na úkor někoho jiného.“

„Hlavní je, že si může vybrat.“

„V každém případě má větší cenu stanovit taxu za hřích, než vymáhat počestnost, jak se to dělává
v republikánských systémech.“

„V tvém životě není nic podobného slzám, nějaké tiché útočiště?“
„Přece jen je.“
„A co tedy?“
„Opovržení.“

„A pro mě je tak snadné zabíjet , protože je pro mě tak nesnadné umřít.“

„Do historie s tebou, Caligulo, do historie s tebou.“

Nová guľôčka

Poskladala som si novú kusudamu. Táto bola veľmi jednoduchá a zvládol by ju aj začiatočník.

Pre záujemcov prikladám video:

Takže ešte raz vám všetkým želám príjemné sledovanie In Hand a Zíze k sviatku len to najlepšie, veľa zdravia, šťastia a hlavne lásky 😃.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.