Zmes

Dnes to bude zmes všetkého možného. Od nových titulkov, cez maličké recenzie, až po samochválu 😀.

Ten pocit, keď je už december a stále žiadny sneh 😢.

Peklom sú iní ľudia

Zverejnila som titulky k prvej časti Hell Is Other People. V nej nás hlavný hrdina ohúri svojou inteligenciou. Príde do Soulu, nemá žiadne ubytovanie, ale namiesto toho, aby si nejaké hľadal, odmietne zaplatiť 180 000 wonov za opravu notebooku, aby následne minul
150 000 na koleso šťastia. Logika sa nezaprie. Ani sa nedivím, že skončí na tej psycho ubytovni.

Keď sme už pri tom, to zariadenie má v kórejčine špeciálny názov 고시원 (kosiuon). Je to typ extrémne lacného ubytovania, kde väčšinou bývajú študenti alebo ľudia pripravujúci sa na štátne skúšky. V slovenčine neexistuje odpovedajúci ekvivalent, tak som to nazvala ubytovňou, prišlo mi to najbližšie.

Prajem príjemnú zábavu. Nabudúce vám možno porozprávam o vlastných zážitkoch
z jedného ubytovania. Až podozrivo sa totiž podobá na to v seriáli 😅.

Recenzie

Beauty Inside

Han Se-kje je slávna herečka a problémistka, o ktorej koluje veľa klebiet. Iným jej život pripadá ako jedna veľká rozprávka, v skutočnosti sa však jeden týždeň v mesiaci zmení jej telo na telo niekoho iného. Han Se-kje spozná So Do-džea – riaditeľa leteckej spoločnosti, ktorý má zdanlivo všetko: dokonalý vzhľad, vedomosti a dobrú prácu. Avšak aj on má jedno tajomstvo. Trpí prosopagnóziou, neschopnosťou rozpoznávať ľudské tváre. Darí sa mu to tajiť tak, že si ľudí pamätá podľa ich osobností. Keď spozná Han Se-kje, ich životy sa začnú meniť.

Ako to u kórejských seriálov býva zvykom, začalo to super a postupne kvalita klesala. Ale stále to bolo pozerateľné, zábavné a zaujímavé. V poslednej štvrtine si zábava dala šlofíka a divák bol nútený pretrpieť zbytočnú drámu. A keďže nie som masochista, tak som to vypla
a nedopozerala.

Hlavná hrdinka bola super, žiadne nežné žieňa, ktoré potrebuje prachatého egoistu, ktorý s ňou bude zametať ako s metlou. Pretože, buďme úprimní, to je v iných seriáloch pomerne bežná záležitosť.
Aby sme ale o niečo neprišli, tak sa pracháč objavil aj v tomto kúsku. Nebol však taký egoista, resp. jeho správanie dávalo vzhľadom k jeho chorobe zmysel. Do poslednej časti, ktorú som videla, som však netušila, či herec nevie hrať, alebo dokonale stvárnil rolu, ktorú mu napísali. Jeho mimika boli totiž značne minimalistického charakteru. Na jednej strane si hovorím, že odpoveď nezistím, kým si s hercom nepozriem ešte niečo iné, na druhú stranu, ak by bol skvelý herec, tak by ma presvedčil, aj keby mal celý seriál výraz ako pri pokri, nie?

Záver? Typická oddychovka s netypickým nápadom. Film je aj tak lepší. Keď už pre nič iné, tak tam je viac slávnych hviezd a časť deja sa odohráva v Česku.

Brandon Sanderson: Spousta

Série Spousta je trojicí příběhů Stefana Leedse, přezdívaného Spousta vzhledem k tomu, že jeho unikátní psychika dokáže v halucinacích vytvořit spoustu samostatně existujících aspektů jeho osobnosti, které s ním vytvářejí funkční tým. Je geniálním řešitelem záhad, protože každý jeho aspekt je specialistou v určité odbornosti, a proto je také – ke své značné nelibosti – středem pozornosti psychiatrů a vědců, kteří ho stíhají na každém kroku.

Za prvé úžasná obálka. Za druhé Sanderson. Takže dokonalosť. A tu by som aj mohla skončiť, pretože fakt nie som schopná ani pretvárky, že sa snažím o objektívnu kritiku, ale neskončím 😁.

Zo začiatku to bolo trochu netypické, pretože Sanderson väčšinou svoje príbehy zasadí do vymyslených svetov a tento bol v podstate z modernej doby. Ale potom čitateľ (samozrejme) zistí, že Sanderson píše dokonalo nezávisle na tom, či sa hrdina nachádza vo fantazijnom alebo reálnom svete.
Kniha pozostáva z troch príbehov. Prvý sa objavil už v zbierke Tři tváře. A áno, čítala som aj tú, pretože od Sandersona by som si prečítala aj návod na použitie toaleťáka. Zvyšné dva príbehy pre mňa boli novinky.

Bum

Knihu som otvorila, prečítala si predslov, kde sa Brandon vyjadril, že posledný príbeh je asi to najosobnejšie, čo kedy napísal. Potom som čítala ďalej, na predslov som zabudla. Potom prišiel tretí a posledný príbeh. Tak som si čítala a čítala a čítala a potom prišli úplne posledné stránky. A keď som to, čo na nich stálo spojila so slovami z predslovu, tak ma to rozsekalo. Dostalo. Bola som v šoku, na kusy a chcelo sa mi plakať a smiať. Bum. Takže asi tak. Z toho, ako všetkým Sandersona pchám, vraj ostatným už leziem na nervy. Ale skúste sa na to pozrieť z môjho pohľadu. Predstavte si, že nájdete autora, ktorý vám sadne vo všetkých smeroch. Štýlom písania, fantáziou, príbehmi, postavami… Úplne vo všetkom. Pri jeho knihách sa bavíte
a zabudnete na celý svet, na všetky hnusné veci. Pri čítaní žijete viac, ako kedykoľvek predtým. Popravde mi nevadí, ak sa ostatným Sandersonove knihy nebudú páčiť. Ale idealista vo mne by chcel, aby mal každý jeden človiečik na svete nejakého autora, ktorý uňho dokáže to, čo Sanderson u mňa.

Guľa, gulička, guľôčka

Nie, nechystám sa tu písať o Guľôčke od Maupassanta. Tú som bohužiaľ stále nečítala. Áno, hanbím sa. A teraz k veci.

Poznáte kusudamu? Je to časť origami umenia, kde sa pracuje s viacerými kusmi papiera,
z ktorých sa poskladajú modely a tie sa potom spájajú do seba. Najkrajšie sú podľa mňa gule vytvorené bez lepidla a nite. Pred časom ma prepadla nostalgia po skladaní takýchto gúľ, a tak keď som šla okolo jedného malého papiernictva, vošla som dnu a opýtala sa, či majú papiere na origami.

Ako odpoveď predo mňa postavili dve plné krabice. Samozrejme že som mala v hlave akýsi finančný rozpočet, predsa len som tam nechcela nechať polovicu svojich peňazí. Lenže na spodku druhej krabice som objavila nádherné papiere. Drahé až hrôza, ale… Krásne papiere! Takže som odchádzala ako hrdá majiteľka origami papierov a prázdnej peňaženky.

No a potom som začala skladať. Na svoje prekvapenie som zistila, že mi to ide lepšie ako kedysi. V umeleckom zápale som si po pár dňoch vybrala pomerne náročný model, ku ktorému bol dokonca len diagram a nie aj video pokyny. Ale! Zvládla som to! Trvalo mi to pol dňa, ale teraz vám s hrdosťou predstavujem kusudamu, model Signum-60. Príde mi to ako umelecké zobrazenie matematiky.

A to je na dnes všetko. Majte sa krásne, vidíme sa (čítame sa 😁) v nedeľu s prvou časťou
In Hand.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.