Recenzie alebo znôška somarín a jedno veľdielo

Na chvíľu si odpočinieme od mojich cestovateľských nepodarkov a prejdeme k nepodarkom kinematografickým. Posledné recenzie tu boli pred mesiacom a úroveň toho, čo sledujem, postupne klesá. Už sa to tu pomaly začínam hanbiť písať. Beriem to však ako také menšie spytovanie svedomia ?. A čím iným začať, než najväčšou somarinou zo všetkých?

Moje recenzie sa k vám blížia s odhodlaním Jukita ?.

Recenzie na dva filmy a jeden seriál

Go Go Squid!

Milý romantický príbeh medzi speváčkou, ktorá sa zamiluje, ale bojí sa svojho vyvoleného osloviť. Hlavný hrdina je totiž génius na poli počítačového inžinierstva a legenda vo svete elektronického športu.
Keď Chan Šang-jen vojde do internetovej kaviarne, je už neskoro večer. Na to, aby sa doňho Tchung-nien zamilovala, jej stačí jediný pohľad. Väčšinou je odvážna, veselá a na sociálnej sieti jej stvárnenie slávnych piesní počúvajú tisícky fanúšikov, ale pri ňom všetku svoju odvahu okamžite stráca. Napriek tomu, že je zvyknutá na interview, sa pri ňom nezmôže na slovo. Šang-jen je chladný, nedostupný

a o ženy sa nezaujíma, ale Tchung-nienina jedinečná osobnosť a vytrvalosť, s ktorou sa s ním snaží zblížiť, upútajú jeho pozornosť.

Áno, taký priblblý výraz malá hlavná hrdinka v 90 % prípadov.

Milé to síce naozaj bolo, ale to je asi všetko. Čo iné sa však dalo čakať od seriálu s názvom (voľne preložené) Bež, bež chobotnička?
Logika niektorých scenáristov ma občas fakt zaráža. Hlavná hrdinka študuje informatický odbor. Údajne má byť geniálna, čo ale zjavne nie je prekážkou pre to, aby nemohla byť zároveň dementná. Možno je to však taká vysoká úroveň geniality, ktorá sa s debilitou snúbiť musí, inak by ju obyčajný pozemšťan nedokázal zniesť. Alebo má možno Šang-jen nejakú superschopnosť a odsáva inteligenciu všetkých v okruhu niekoľkých metrov. Niečo ako dementor, ale nevysáva šťastné spomienky, ale mozog… Dementor, ktorý robí z iných dementov ?.

Pár slov k deju

Dej sa skladal z viacerých línií. Okrem romantickej, kvôli ktorej som to pôvodne pozerala, šlo aj
o to, či Šang-jenov tím mladých hráčov vyhrá šampionát (kvôli tomu som to dopozerala). No a do tretice sa riešila Šang-jenova minulosť a jeho bývalý profesionálny hráčsky tím. Táto dejová línia bola taká otrasná, patetická, nelogická a jednoducho trápna, že som ju vždy preskočila. Veď uznajte, celý konflikt, celá zápletka spočívala v tom, že si bývalý vodca ich tímu spravil decko. Toť vsjo. Nespreneveril peniaze, nezapredal ich, neopustil, nie, jednoducho mal dcéru. Ak mám súdiť podľa reakcií celého ich tímu, tak mať dieťa v Číne je obrovská urážka a tá najväčšia zrada, akej sa môže ľudská bytosť dopustiť… Proste bez komentára.

Potom, čo Šang-jen opustil svoj bývalý tím kvôli tomu decku (možno závidel), si založil vlastné tréningové centrum pre mladých hráčov. Tí boli zlatí a občas dokonca aj vtipní ?. V tíme bol aj Šang-jenov mladý bratranec, ktorého mám do smrti zafixovaného ako Ťiang-čchena z A love so beautiful. Jeho rola bola v tomto seriáli asi miliónkrát lepšia. Spočívala totiž v sarkastických poznámkach na adresu Šang-jena a sarkazmus ja milujem ?.

Zo všetkého vyplýva, že aj keď mal Šang-jen veľa vecí na práci, jedinou prácou Tchung-nien bolo vešať sa mu na päty a otravovať život. No a keďže nesmie chýbať štipka melodrámy, tú
s radosťou zabezpečila Tchung-niena matka, ktorá bola samozrejme proti ich vzťahu.

Zhrnutie

Ó, ako strašne som ten seriál milovala ?. Ale zároveň to bol odpad.
Prišla som si na svoje dvakrát. Raz pri sledovaní a druhýkrát pri negatívnom hodnotení ?. Rozhodnite sa sami. Ak máte radi sladučké seriály, z ktorých iných napína, neváhajte. Ale pred prvou časťou si nezabudnite odpojiť ľavú mozgovú hemisféru. A možno aj tú pravú. Dosť to pomáha…

Na záver tri krásne piesne, jedna dokonca od Dimasha ?:

X-Men Apokalypsa

Od počiatku civilizácie bol uctievaný ako boh. Apocalypse, prvý a najsilnejší z mutantov marvelovského sveta X-Menov, načerpal silu ostatných mutantov a stal sa tak nesmrteľným
a neporaziteľným. Prebudil sa po tisíckach rokov a je rozčarovaný zo sveta, ktorý nachádza. Zostaví tím mutantov vrátane sklamaného Magneta s cieľom očistiť ľudstvo a nastoliť nový svetový poriadok. Osud Zeme tak visí na vlásku. Raven sa s pomocou profesora X postaví do čela tímu mladých
X-Menov, aby spoločne zastavili svojho najväčšieho nepriateľa a zachránili ľudstvo pred úplným zánikom.

Krásavci, čo?

Ehm… To, ako som sa dostala k tomuto, vysvetlím v jednej z ďalších častí denníčka z ciest. Asi už teda tušíte, že som film videla v nemčine. Ale vyskytla sa tam aj časť v poľštine, keď bol ten Magneto, či ako sa volal, aj s rodinou v Poľsku. Takže nakoniec som si bola schopná všetko tak nejak pospájať. Aj tak to nebolo náročné na pochopenie. Stále sa tam riešili samé jednoduché veci, ako je zničenie sveta, jeho záchrana a tak ?.

Pár slov k deju?

Rada by som sa vyjadrila k deju, ale nemám k čomu. V podstate sa v priebehu pár minút dal dokopy jeden tím, o ktorom sa nám snažili nahovoriť, že ide o zloduchov a druhý tím – vraj dobroduchov – a potom sa už iba bili. Netvrdím, že to nevyzeralo úžasne.

Niekoľko vecí mi stále beží hlavou. Akú schopnosť mala Modranka? Myslím tým Raven, ktorú hrala Jennifer Lawrence. Áno, občas zmodrala. No a? To je všetko? V normálnom svete by tým možno niekoho odstrašila, ale v porovnaní s ostatnými exotmi bola ešte vcelku normálna.
A ďalej, prečo okolo toho vlastne robili také veľké haló, keď na to apokalyptické pako stačilo vypustiť jednu ženskú, ktorá ho na konci zamordovala? Asi mi niečo ušlo… ?

Musím ale povedať, že som sa bavila. Veľmi. Narozdiel od ostatných, ktorí ma v tom nakoniec nechali samú a šli spať…
A aby som nezabudla, ten chlapík, ktorý vedel spomaliť čas bol fakt, naozaj, ale vážne super cool.

Leví kráľ

O tomto som už niečo napísala tu. Dodám len toľko, že zatiaľ čo v zoo levy často ani labou nepohnú, tu behajú a dokonca rozprávajú. Tak na čo ešte čakáte ??

Ňuňu (ノ◕ヮ◕)ノ*:・゚✧

Recenzia (chválospev) na jednu knihu

Brandon Sanderson: Vzhůru k obloze

Planety, na kterých může žít člověk, jsou obdařeny atmosférou. Ale Detritus má ještě něco navíc. Suťový pás, který pokrývá nebe od obzoru k obzoru. Jen občas se v jednom místě rozestoupí a jsou vidět hvězdy. A někdo je i slyší… Dospívající dívka Spensa vyrůstá ve všeobecném opovržení, její otec se v historické bitvě proti invazním Krellům údajně zachoval jako zbabělec a její sny, že by ho následovala v kariéře pilotky hvězdné stíhačky, jsou značně nereálné. Přesto se však nehodlá vzdát. Snaží se dívat dál a výš než ostatní. Snaží se pochopit, co se kdysi stalo jejímu otci. Proč lidstvo muselo hledat azyl na téhle odlehlé planetě. A kdo jsou Krellové, kteří se snaží zlikvidovat jejich civilizaci. Její cesta ji postupně vede k závěru, že vysoko nad suťovým pásem se nacházejí odpovědi na její otázky. Musí se však naučit naslouchat řeči hvězd.

Pekná obálka. Aspoň podľa mňa :).

Najlepší. Spisovateľ. Na. Svete.

V knihe bolo všetko, čo som mohla chcieť. Hrdinka, ktorá postupne dozrievala. Stála si za svojím, ale nebála sa priznať si chybu. A v priebehu knihy zisťuje, kto je skutočný zbabelec. Zistila, že nezáleží na tom, čo si o vás myslia ostatní. Že máte žiť tak, aby ste sa nehanbili pozrieť sa do zrkadla. Že sa nemáte nikdy vzdať.

Narozdiel od kritizovania mi chvála veľmi nejde. Ale to nevadí, toto aj tak nepotrebuje moju reklamu. Čitatelia hľadajúci kvalitu si Sandersona nájdu, ostatní pôjdu s prúdom a budú ospevovať samozvaných kráľov fantasy žánru Georga Martina, či Patricka Rothfussa, ktorí nie sú schopní dopísať jednu obyčajnú a popravde priemernú sériu.

Knihu vydalo vydavateľstvo Talpress, čo znamená, že kvalitný preklad je zaručený. Najviac sa mi páčilo, ako preložili meno Spensinho kamoša. Šmodrch. Ak si knihu prečítate, zistíte, že sa k nemu dokonale hodí ?.

Pár slov k deju alebo čo sa v anotácii nedozviete

Spensa je nízke dievča s vysokými cieľmi. Ulieva sa zo školy, behá po kanáloch, loví potkany, aby mala jej rodina čo jesť, a pritom sníva, že sa raz dostane až ku hviezdam.
Ako zázrakom skončí na základni pre budúcich pilotov, napriek tomu, že bol jej otec zradcom. Svojská Spensa si bez ohľadu na všemožné prekážky ide za svojím.

Menšia vsuvka

Veliteľovi svojej letky Spensa vymyslí volacie meno Ksicht. Ale mám pocit, že sa jej to raz vymstí. Síce sa zatiaľ niečo len veľmi pomaly začína rysovať, ale mám také tušenie, že by v budúcnosti mohla skončiť ako pani Ksichtová ?.

Späť k deju

Spensa celé dni tvrdo trénuje s ostatnými mladými členmi svojej letky, ale pod narastajúcimi útokmi Krellov sa sen o rozprávkovom lietaní začína meniť na nočnú moru. Rady Spensiných kamarátov postupne rednú a na koniec zostanú len traja.
Po večeroch Spensa základňu z donútenia opúšťa a nocuje vo vraku starej hviezdnej lode, ktorú objavila pod nánosom odpadu. Zvláštne je, že o takom modeli ešte nikdy nepočula. Spolu so Šmodrchom sa im loď nakoniec podarí opraviť.

Nebudem prezrádzať prečo, ale Spensu z letky nadobro vylúčia. Do toho sa jej vlastná hviezdna loď (mimochodom rozpráva a má úžasnú osobnosť ?) rozhodne, že odíde do stavu hibernácie. Zo dňa na deň tak príde Spensa o všetko.

„Čo má robiť vojak, ak vojsko nestojí o jeho meč?“

A to už sme takmer na konci knihy. Krellovia podniknú ultimátny výpad. Ak ich letci nezastavia, zničia všetko a všetkých. Lenže pilotov je málo, vesmírnych lodí tiež a Krellovia majú ohromnú presilu. Zdá sa, že zničenie celého Detritu je neodvratiteľné.

Lenže potom si jedno dievča povie, že sa nevzdá. Dosť jej v tom pomôže aj jedna sarkastická loď, ktorá sa rozhodne konečne využiť svoje a Spensine tajné schopnosti (o ktorých dovtedy ani ona sama netušila).

Knihu som po prečítaní posunula ďalej. O pár dní mi prišla odpoveď, ktorá hovorí
o Sandersonovi všetko: „Už som zabudla, ako skvele píše.“

Čo ďalej?

A dosť. Skončila som… so začínaním ďalších vecí, kým nedokončím všetko, čo mám rozpozerané a rozčítané. September bude drsný ?.

Zaujalo vás niečo? Čo pekného alebo trápneho ste videli, prípadne čítali v auguste vy? Nové recenzie budú o mesiac. Dovtedy sa majte krásne a užite si novú časť Džimi ni Sugoi ☺️.

P.S.1: Vysvetlivka k Džimi: cukudani

P.S.2: Prebieha druhá juniorská grand prix! Víťazi z kategórie chlapcov sú už známi. Je to šokujúce, ale zase vyhral Japonec! Blahoželám Šun. A to si pritom všetci mysleli, že vyhrá Stephen Gogolev, alebo nejakí Rusi. Mňa to teší, nech si len Japonci vyhrávajú aj naďalej ?.
Dnes večer (teda skôr v noci) sa voľnými jazdami ukončí aj súťaž dievčat. Prvá je zatiaľ Američanka Alysa Liu, ale v duchu svojej áziofílie držím palčeky dvom Kórejkám, ktoré jej dýchajú na päty.

2 komentáře u „Recenzie alebo znôška somarín a jedno veľdielo

  1. DongHwa

    ahoj, baví ma čítať , čo píšeš 🙂 , ńu ńu levíča, to môžem, milujem šelmy 🙂 a srdce mi rozbúchala zmienka o Dimashovi, nádherný hlas a charizma 🙂

    1. Musubi Autor příspěvku

      Áno, Dimash je so svojím hlasom kráľ. Ale prekvapilo ma, že túto pieseň naspieval on. Od neho by som čakala niečo, pri čom v dome prasknú všetky poháre na víno ?.

Komentáře nejsou povoleny.