Tómei na Jurikago, záver

„Pre toto dieťa žiadne nabudúce nebude!“

Tómei na Jurikago bol príbeh o živote. Často o živote, ktorý množstvo ľudí za život ani nepovažuje. O deťoch a ich mamách, zdravotných sestrách a lekároch. O tom, že zdravotnícky personál nie je Boh. A o tom, že si máme pomáhať. Utrpenie sa zdieľaním zmenšuje a radosť naopak zväčšuje.

Z nepredstaviteľných a neprebádaných hlbín internetu a mi podarilo vydolovať ešte jedného (posledného) Rúfusa. Táto báseň sa dokonale hodí ku krásnemu (za taký spoiler sa na mňa nemôžete hnevať) zakončeniu celého seriálu. A aj keď sa mi McEwanova kniha Myslete na děti!
(v slovenskom preklade Právo na život) nepáčila, názov má výstižný. Pesimisti a skeptici nech myslia aspoň na to, kto im raz bude zarábať na dôchodky ?.

Modlitba za dieťa
Milan Rúfus

Pár krásnych jarí nám pred očami klíčia.
Kým ľudský údel zložia do hlávky.
Nechodia – bežia,
nehovoria – len kričia.
A vybuchujú – živé prskavky.

Detičky ľudí, škovránky v Božom poli.
Čože to pijú z Jeho stupaje?
Že pod ich košieľkou
čo bolí, dvakrát bolí,
no radosť trikrát mocná je.

Počuješ v noci hrmot ťažkých vlakov
do Osudu, čo všade nájde ťa.
Oželieš všetko –
vzduch, vodu, zver i vtákov.
No pomodlíš sa vrúcne za dieťa.

Tak dlho si ho na ramenách nosil,
až sám si ostal v jeho náručí.
A ak si dávno Boha nepoprosil,
aj modliť sa
ťa ono naučí.

Ďakujem, že ste seriál sledovali spolu so mnou a prosím, šírte Tómei na Jurikago ďalej. Rozhodne si to zaslúži.

P.S.1: Záverečné vysvetlivky:

NKIM: Neonatologická klinika intenzívnej medicíny
prostacyklín: iný názov pre prostagklandín (viď vysvetlivku k 4. časti)
regurgitácia atrioventrikulárnej chlopne: spätný tok krvi pre nedovieravosť chlopne, ktorá sa nachádza medzi srdcovou predsieňou a komorou

P.S.2: Presne o štyri dni sa na vás teší film, v ktorom celú zamotanú situáciu napokon rozpletie jedno dieťa. Nebude chýbať štipka romantiky, trocha mágie a množstvo dobrej kávy.
Potom začneme nový seriál Kahogo no Kahoko. O čom bude ten? Parafrázujem McEwana: Myslete na děti a na to, že ich nemáte rozmaznávať. No jo no, rodičovstvo je náročná záležitosť.

Papá (◕‿◕✿).

3 komentáře u „Tómei na Jurikago, záver

 1. Zíza

  Moc gratuluju k dokončení téhle něžné a krásné série. Nemám to zhlédnuté, ale vím, že jednoho dne to přijde. Na tohle člověk prostě potřebuje mít správnou náladu a já to jinýma kazit nechci. 🙂

  Kóhí ga samenai uči ni, který plánuješ vydat, jsem četla. Nedávno to u nás vyšlo jako kniha. Bohužel si myslím, že jako film to bude mnohem lepší. Takže se těším! 🙂 Přeji pěkný zbytek neděle.

  1. Musubi Autor příspěvku

   Tómei na Jurikago stálo to za to. Celkom by ma zaujímali také praktické veci okolo natáčania, napr. odkiaľ mali toľko malých detí ?.

   Ani som nevedela, že existuje kniha ?. Film je pekný, mám rada, keď je vo filme viac príbehov v jednom. Ale zase nič zvláštne to nebolo. Najväčším problémom v dielach o cestovaní v čase pre mňa navždy zostane časový paradox, ktorý sa tam skôr či neskôr vyskytne. Ešte sa ho nikdy nikomu nepodarilo vyriešiť k mojej spokojnosti. Aspoňže sa vyhli klišé o efekte motýlích krídel. Aby som to zhrnula, pekný film, na ktorý mi ostala sladká spomienka a chuť na kávu ?.

Komentáře nejsou povoleny.