A love so beautiful a taký väčší podvod

„Si nečestná.“

Tak sa tvárim, keď zjem čokoládu. Celú. Sama. A potom sa postavím na váhu…

Mám pre vás veľkolepý oznam. Sťahujem sa na Sibír. Odmietam sa nechať v lete roztopiť.
Je 25. apríl, jar, a po dvoch minútach vonku na slnku sa mi začal vyparovať mozog. Toto leto bude ešte drsné. A zatiaľ čo ja riešim počasie, niekto iný dokázal oklamať celý národ…

Dnes som na youtube objavila skvelého chlapíka. Oobah Butler, britský žurnalista, sa stal známym, keď dostal svoju reštauráciu na vrchol rebríčka reštaurácií na najväčšom cestovateľskom recenznom portáli TripAdviser. Škoda len, že jeho reštaurácia nikdy neexistovala.

Celý experiment mal za cieľ zistiť, do akej miery ľudia veria informáciám na internete. Oobah si teda zaregistroval svoj vymyslený podnik a jeho priatelia naň začali písať falošné recenzie. Postupom času v rebríčku stúpal a stúpal. Všetky telefonáty so žiadosťami o rezerváciu
s predstieranou ľútosťou a výhovorkami, že sú už na niekoľko mesiacov dopredu obsadení, odmietal. Po približne 6 mesiacoch jeho neexistujúca reštaurácia hrdo trónila na vrchole celého rebríčka. Oobahovi to ale nestačilo, a tak sa rozhodol pár hostí skutočne prijať.

Ako to celé dopadlo?

Celá akcia sa mala odohrať v záhrade za jeho domom. Najal si falošných hercov, ktorí mali
za úlohu pred skutočnými zákazníkmi chváliť jedlo. Dídžej sediaci pred domom púšťal zvuky pripomínajúce skutočnú reštauráciu, ktoré mali dotvoriť atmosféru. Oobah dokonca zavolal istého muža a jeho sliepky, ktoré umiestnili do malého domčeka v záhrade na dôkaz, že skutočne varia z domácich surovín.

Menu bolo vskutku špeciálne. Zákazníci si neobjednávali konkrétne jedlo, ale náladu, či emóciu, napr. lásku. Za týmto poetickým názvom sa už skrývali jedlá, ktoré im mali tento pocit navodiť. Zaujíma ma vás, aké teda bolo menu v ten slávny večer? Po všetkých tých prípravách predsa muselo ísť o niečo výnimočné, nie? Áno, šlo. „Šéfkuchár“ hosťom navaril niečo ako sáčkovú polievku, ktorú servírovali v hrnčekoch. Ako druhý chod sa podávali lasagne. Z polotovaru. Samozrejme, všetko krásne ozdobené jedlými kvetmi a syrom, ktorý hosťom na taniere nastrúhali pred ich očami až pri servírovaní.

Vaša vysnená reštaurácia, čo poviete?

Mimochodom, hostí na záhradu priviedli so zaviazanými očami. Veď viete, tajomná reštaurácia
si musí zachovať svoj tajomný imidž. Hostia to do slova „žrali“…  Žrali aj kvalitné jedlo, ktoré im bolo naservírované, a to s nesmiernou chuťou. Doslova sa im podľa vlastných slov rozplývalo na jazyku a pripomínalo im detstvo. Človek by povedal, že skôr študentské časy…

Pri odchode hostia nezabudli Oobaha poprosiť, aby im dal vedieť, len čo bude v reštaurácii opäť voľné miesto. A jednoznačne ju plánovali odporučiť celej svojej rodine a všetkým svojim známym. Ktovie ako sa tvárili, keď Oobah celý experiment odhalil. Myslíte si, že tým sa náš príbeh končí? Omyl!

Veľký podvod, časť druhá

Následne Oobaha zaplavili žiadosti z novín, rádií a televízií pocelom svete. Nikto si nechcel nechať ujsť príležitosť urobiť s ním rozhovor. Lenže to by nebol Oobah, keby to hneď nejak nevyužil.

Na všetky rozhovory poslal svoje klony. Ľudí, ktorí sa vydávali zaňho. A hádajte čo. Áno, zase
na to všetci skočili. A tak si neznámy Nór prevzal cenu za najlepšieho tvorcu roka. Nikomu neprišiel divný jeho silný nórsky prízvuk, ani fakt, že ďakovnú reč začal slovami: „Prišiel som sem taxíkom.“

Oobah a jeho „veľmi podobné“ klony.

Ďalší klon zatiaľ úspešne poskytoval rozhovor pre rádio BBC 2. Iný v rozhovore pre bulharskú televíziu na otázku, ako je možné, že jeho výmyslom toľko ľudí naletelo, povedal, že človek nikdy nevie, čo je reálne. Že dokonca ani on v tejto chvíli nemusí byť reálny. Aj tak ho však neodhalili.
No a Oobahov brat sa objavil v austrálskej nedeľňajšej rannej šou, jednej z najpopulárnejších
v zemi. V tej istej šou, kde bol pred rokom samotný Oobah…

Takže, milé deti, neverte všetkému, čo čítate na internete, v novinách, alebo vidíte kdesi
v televízii.
A na záver ešte čerešnička na torte. Oobah podvod so svojimi klonmi neurobil, pretože by chcel opäť niečo dokazovať. Jednoducho ho nudili stále sa opakujúce otázky od novinárov.

P.S.: Príjemné sledovanie 15. časti A love so beautiful. A nieže budete klamať 🙂 !

2 komentáře u „A love so beautiful a taký väčší podvod

  1. Hanelle

    He he, tak to je fakt dobrý s tou restaurací. Ráda bych řekla, že ne, ale věřím, že bych tomu asi taky „naletěla“ při návštěvě….ta tajemnost, očekávání skvělého zážitku a ještě spojené s nějakou příjemnou emocí. Navíc až 80% informací vnímáme zrakem. Takže myslím, že byli chudáci úplně oslepeni :-))) a neměli šanci.

    1. Musubi Autor příspěvku

      Po troch dňoch mimo civilizáciu, kde nebola wifi, ale hlavne (!) normálne jedlo som sa vrátila späť a v tomto stave by som mu za tú jeho „reštauráciu“ ruky a nohy bozkávala…

Komentáře nejsou povoleny.