Tómei na Jurikago, časť 3.

„To, čomu veríte, môžete náhle stratiť.“

Má super vlasy, nemyslíte?

V Česku dnes slávi osoba s menom ako z fantasy knihy. Darja. no neznie vám to tak? Darja, strašná vládkyňa temnôt, prižmúrila svoje krvavočervené oči, syčivo sa nadýchla a otvorila ústa, z ktorých jej vyšľahol ohnivý plameň… Ehm, radšej s tými literárnymi pokusmi skončím.
Na našom milovanom maličkom Slovensku zasa oslavuje ruský cár Igor.
Zaujímavosť: Vedeli ste, že ak k menu Igor pridáte písmená L a A a poprehadzujete poradie, dostanete slovo gorila? Zaželajte dnešným oslávencom všetko najlepšie 🙂 .

Viete, ako sa hovorí, že tí najnepríjemnejší ľudia sú jednoducho iba najzranenejší? Tak presne
o tom je dnešná časť Tómei na Jurikago. Ale dnešný článok bude o niečom inom. Nie, básničky mi nedošli, ale Japonsko bude mať nového cisára, a to si podľa mňa zaslúži komentár.

Komentár ?

Súčasný cisár Akihito je na tróne od roku 1989 a z ničoho nič oznámil svoju abdikáciu.
Od 1. mája by mal na trón nastúpiť jeho syn Naruhito. Naruto sa stane konečne hokagem! (Sorry, nemohla som si pomôcť ?.) Zmenou cisára zároveň dôjde k zmene éry z Heisei, čo znamená všadeprítomný mier, na éru Reiwa, teda niečo ako nádherná harmónia. No nie sú tí japonci hotoví poeti? To máte miesto tej básne. Akihitovi, ktorý má už 85 rokov, týmto prajem pokojný dôchodok, 59-ročnému Naru(hi)tovi… Pevné nervy?

Čo ma zaujalo, je fakt (ak wikipédia neklame), že názov novej éry volilo 9 japonských osobností. Medzi nimi bol napríklad bunkový biológ a nositeľ Nobelovej ceny, slávna spisovateľka, či výkonní riaditelia rôznych obchodných spoločností. Na jednej strane si hovorím páni, toľko skvelých hláv v jednej miestnosti, na druhej strane to trochu zaváňa meritokraciou.

Mimochodom, v japonskej následníckej línii je aj 12-ročný princ Hisahito. Zatiaľ vyzerá zlato, ale dlho nebude. To sa stáva, keď deti vyrastú. A tým sa cyklicky dostávame späť k Tómei na Jurikago. Tam sú detičky ešte maličké a veľmi zlatučké ?.

Prajem príjemné sledovanie a krásny zvyšok dňa.

P.S.: Vysvetlivky k 3. časti:
Apendicitída: Zápal červovitého prívesku slepého čreva.
Hypoxická encefalopatia: Poškodenie mozgu spôsobené nedostatočným prísunom kyslíka.
Laryngospazmus: Fyziologický obranný reflex brániaci aspirácii (vdýchnutie cudzieho telesa alebo tekutiny do dolných dýchacích ciest).
PEEP: Súčasť umelej pľúcnej ventilácie. Vyjadruje pozitívny tlak v dýchacích cestách na konci výdychu.
Pľúcna ventilácia: Výmena vzduchu v pľúcach.
Svalový relaxant: Látka ovplyvňujúca napätie svalu, dochádza k jeho uvoľneniu.
Trachea, tracheálna trubica: Priedušnica.